Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.12.2025
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Европа

ЕП ще гласува за ограничаване на бонусите на банковите мениджъри


       Текстът на споразумението между ЕП и Съвета относно бонусите и капиталовите изисквания в банковия сектор ще бъде гласуван в сряда в Страсбург. По време на целия преговорен процес докладчикът на ЕП настояваше за лимит на бонусите, като в крайна сметка компромисният текст предвижда първото по рода си ограничаване на бонусите на банкерите. Проектозаконодателството цели също така да гарантира, че банките имат солидни капиталови резерви, за да се избегнат ситуации като в настоящата банкова криза.

Съгласно договорения текст, бонусите не трябва да бъдат диспропорционални спрямо фиксираната заплата и трябва да отговарят на общи за ЕС насоки. Кешовите бонуси ще бъдат ограничени до 30% от целия размер на бонуса и до 20% за особено големи бонуси. Плащането на основната част от бонусите трябва да бъде отложено за поне 3 години, като същевременно се предвижда възможност за тяхното връщане, ако инвестициите са неуспешни. 

Освен това, поне 50% от бонусите ще се изплащат в ценни книжа на банката, които ще са свързани с нейното представяне и могат да бъдат изискани в случай на затруднения на банката. По този начин ще се избегне ситуация, при която данъкоплатците са първите засегнати, когато е необходимо спасяването на дадена банка.

Предложеното законодателство въвежда също така строги мерки относно банки в затруднение, като например банкерите на такива институции няма да получават бонуси, освен ако това не е оправдано. Според предложените правила, изплащането на средствата данъкоплатците трябва да бъде приоритетно.Новите правила за капиталовите резерви ще гарантират, че банките достатъчно покриват рисковете, които поемат, като например инвестиции в секюритизирани ипотеки, които бяха в центъра на кризата.
 


barometar.net

01.07.10