Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 06.05.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория България

Одобрена е Конвергентната програма на България

Правителството прие Конвергентната програма на Република България за периода 2011-2014 г. Програмата е част от процеса на многостранно фискално наблюдение в Европейския съюз.Конвергентната програма е синхронизирана с бюджетния цикъл на следващия тригодишен период (2012-2014 г.) в съответствие с приложението на т. нар. Европейски семестър – новият инструмент за предварителна координация на икономическите политики. Документът е съобразен и с Националната програма за реформи на Република България (2011-2015 г.) и националните приоритети на икономическата политика в изпълнение на стратегията „Европа 2020”, а също и с препоръките в Интегрираните насоки и със заключенията в Годишния преглед на растежа.

Основните предположения, върху които е изградена прогнозата за икономическото развитие на България за периода 2011-2014 г., са за плавно подобряване на външната среда и възстановяване на икономическия растеж на основните търговски партньори на страната, както и повишаване на вътрешното потребление. Документът предвижда придържане към консервативна и дисциплинирана фискална политика, осигуряване на дългосрочна устойчивост на публичните финанси, ефективно насочване на публичните разходи към ускоряващи икономическия растеж дейности, политика на доходите в подкрепа на конкурентоспособността на икономиката.

Важен фактор за повишаването на ефективността и качеството на публичните финанси е постигането на устойчива средносрочна фискална рамка. Основна цел на фискалната политика е поддържане на дефицит по Консолидираната фискална програма под прага от 3% от БВП и поддържане на широко балансиран бюджет в рамките на програмния период. Акцент в стратегическия документ са пенсионната реформа и реформата в социално-осигурителната система като гарант за осигуряване на дългосрочната устойчивост на публичните финанси в условията на негативни демографски тенденции.

barometar.net