Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 14.05.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Бизнес

80 000 души ще останат без препитание след приемане на новия Закон за управление на отпадъците

„В момента около 80 000 души в България се занимават със събиране на скрап и предаването му в пунктовете за отпадъци. Това са основно физически лица, които ежедневно предават скрап за по 10 – 20 лева, с които изхранват семействата си, а не едри търговци на скрап”, обясни Иво Георгиев, представляващ Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране. Съгласно новият закон за управление на отпадъците, изготвен от Министерство на околната среда и водите (МОСВ), физическите лица ще са задължени да предават безвъзмездно отпадъци само на общински площадки. В същото време само 30 % от общините ще могат да изградят такива площадки, защото имат Общи устройствени планове, каквото е изискването на новия закон. Около 180 населени места ще останат без възможност да изградят площадки, защото нямат приети Общи устройствени планове. Това означава, че всички отпадъци от тези населени места (черни и цветни метали, метални опаковки, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, негодни за употреба батерии, акумулатори и МПС) трябва да бъдат транспортирани до общините, които имат право да изградят площадки, съгласно закона.

„Всеки от нас ще трябва да направи транспортни разходи, за да извози своите отпадъци до определените за целта общински площадки, съгласно новия ЗУО, и то напълно безвъзмездно”, коментира още Иво Георгиев. Гражданите, няма да имат право да получат средства, срещу своите непотребни метални отпадъци, въпреки, че са платили 20 % ДДС  и продуктова такса при закупуването им. Остава под съмнение и възможността на общините да отделят свободен финансов ресурс за изграждане на нови общински площадки, на които да се приемат отпадъци от гражданите. В новия закон не е определен механизмът и начинът на съхранение и третиране на отпадъци на бъдещите общински площадки. „Задължаването на гражданите да предават отпадъците си от черни и цветни метали само на общински площадки, означава монополизиране и национализиране на търговията с отпадъци от черни и цветни метали, ликвидиране на пазара и свободната конкуренция в този стопански отрасъл и увреждане на правата и интересите на частните икономически оператори и на потребителите”, обясниха юристите на Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране.

В момента в България функционират около 2400 лицензирани площадки за отпадъци.

Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране, организира протестен митинг срещу новия закон за управление на отпадъците (ЗУО), на 22.06.2011 г. от 12.00 ч., в град София, пл. „Народно събрание”!

http://www.barometar.net/