Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 18.05.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Светът

Имаме шанс да участваме в строителството на пристанищна инфраструктура в Супса и Поти

Министър Трайков се запозна с проекта за изграждане на нефто-газовия терминал на пристанище Супса. На срещата си с ръководителя на проекта Шалва Тцакадзе, министърът заяви готовността за експертна помощ и участие на български фирми в международните търгове за всички строителни работи по изграждането на терминала. „Българските компании имат опит и са напълно конкурентоспособни  да участват и да печелят конкурсите за всеки етап от строителството, включително драгажна дейност, буксирни услуги, доставка на специализирани кабели, строителство на кесони и други, подчерта Трайков. С директорът на пристанище Поти Джоузеф Кроули бе обсъдена възможността за възстановяване на ро-ро връзката Бургас – Поти, която беше закрита след 17-годишна експлоатация през есента на 2010 г. Обсъдена беше и възможността за участие на български фирми при евентуално разширение на пристанище Поти.
По-късно Трайков посети нефто-газовия и търговския терминал на пристанище Батуми. През него минават 6.5 – до 7 млн. тона товари годишно и около 10 млн. тона петролни продукти и суровини. Пристанището е обслужващо за българските фериботни кораби по направление Варна  – Батуми, през което се осъществяват 4-5 линейни релации (курса) на месец.

Преди това министър Трайков каза, че български компании могат да инвестират в строителството на хотелски комплекси по Черноморското крайбрежие на Грузия и планинските курорти в страната. Това стана ясно по време на двустранен бизнес форум в Батуми. Форумът беше открит от министър Трайков и министърът на финансите на Грузия Димитри Гвиндадзе. В него участваха мениджърите на 20 български компании в секторите транспорт, строителство, логистика, техническа промишленост, енергетика и др. и над 40 грузински фирми.  „Грузия е наш съсед и търговски партньор, с който стокообменът ни надхвърля половин милиард долара през последната година и се подобрява, въпреки кризата“, подчерта Трайков. По думите му това се дължи на подобряването на ефективността на компаниите и може да стане още по-добър, ако създадем условия фирмите да не мислят за друго, освен за правене на бизнес – с добра законова и регулаторна среда, намаляване на административната тежест, насърчаване на инвестициите и предприемачеството, категоричен беше министърът. Трайков представи приоритетите на българското правителство за икономическо развитие, подкрепата за инвеститорите и програмата за намаляване на административната тежест, които създават добри условия за чужди инвестиции и правене на бизнес у нас. Грузия представи приоритетни инвестиционни проекти в автономната област Аджария, сред които са строителството на малки ВЕЦ-ве до 15 мегавата, чийто инвеститори получават концесия за експлоатация от 49 години, инвестиции в текстилната и шивашка промишленост, хранително-вкусовата промишленост и други.

barometar.net