Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 26.04.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Европа

ООН брани ромите ни

„Ромите остават на най-ниското социално-икономическо стъпало. Те изпитват дискриминация и изключване във всички сфери на живота, което ги оставя напълно маргинализирани и трайно бедни.“Това се казва в доклада за България на независимия експерт по правата на малцинствата на ООН Гей Макдугъл, който тя е представила по време на деветнадесетата сесия на Съвета по правата на човека на ООН.Отбелязва се, че правителството трябва да отговори на политиките за ромска интеграция, като поеме инициативата за тяхното изпълнение и адекватно ресурсно обезпечаване, необходимо за подобряване на условията на живот на ромите. Според доклада, изпълнението на тези политики остава печално неадекватно с инициативи, които имат само повърхностно въздействие.“Подходът да подкрепя малки, несъгласувани един с друг пилотни проекти, който отличава дейностите на правителството към днешна дата, никога няма да доведе до онази повратна точка, която е необходима, за да се даде отпор на огромните социо-икономически предизвикателства, пред които са изправени ромите“, се посочва в доклада на независимия експерт.

Макдугъл подчертава, че ангажиментът на правителството да гарантира равен достъп до качествено образование за ромските деца остава неизпълнен. Данните сочат, че ромските деца, които посещават смесени училища, демонстрират значително по-добри образователни постижения. Мнозинството от ромските деца, обаче, продължава да учи в сегрегирани училища в ромски квартали, където битовите условия са много по-лоши.

В доклада се акцентира, че дискриминацията, с която се сблъскват ромите при търсене на работа в частния и публичния сектор, трябва да бъде решително и публично адресирана. Високата безработица, трудният достъп до пазара на труда и ниското ниво на квалификация сериозно допринасят за цикъла на социално изключване и бедност, изпитвани от много роми.Мнозинството роми, които са наети, извършват неквалифицирана, нископлатена и непрестижна работа. Според независимия експерт правителството трябва непреклонно да прилага антидискриминационното законодателство и законите за равенство по отношение на дискриминацията в областта на заетостта.Към правителството се отправя апел да осигури текущ диалог с представители на религиозните малцинства, който ще помогне за установяването на позитивни отношения.

В доклада се изтъква, че в съответствие с конституционните разпоредби за зачитане на правото на етническо самоопределение, правителството трябва да осигури упражняването и защитата на това право, както и правото на свобода на изразяването и правото на свободно сдружаване на членовете на македонското и помашкото малцинства.Позицията на правителството да не допуска използването на майчин език като език на преподаване в училищата, особено в области, където малцинствата представляват мнозинство или са голям процент от населението, затруднява малцинствата, включително ромите, турците и македонците, посочва експертът.Към правителството се отправя апел да въведе двуезичното обучение и да ратифицира Европейската харта за регионалните и малцинствените езици.

News.bg