Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 09.12.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Ивелина Шабан: С укрепването на ската спасяваме крайбрежната алея във Варна

Ивелина Кънчева – Шабан е родена във Варна. Гордее се, че винаги е живяла и работила в морската столица, и споделя, че никога не би напуснала любимия си град.Има 2 висши образования: „Маркетинг и мениджмънт“ и „Счетоводство и контрол“ в Икономическия университет – Варна, а в момента завършва „Право“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Амбициозната млада дама е изпълнителен директор на „Холдинг Варна“ АД – дружеството инвеститор, което реализира мащабния проект „Алея Първа“. Семейна е, има двама сина.

– В социалната мрежа се появиха публикации, които уж представят проекта „Алея Първа“, а всъщност поднасят некоректна информация. Имате ли представа кой стои зад това?

– Не знаем кой стои зад тази страница в интернет. Тя носи името на нашия проект, но публикуваните в него визуализации не отговарят на истината. Дори е упоменат срок от 3 г. за реализацията на проекта, но представените данни нямат нищо общо с реалните планове за крайбрежната алея.

– Отдавна се говори за проекта „Алея Първа“. Как виждате във времето неговата окончателна реализация?

– Намеренията ни са в рамките на около 3 години да направим не само укрепителните мероприятия на ската, които са крайно необходими и неизбежни, а и да се изгради цялата инфраструктура, в това число канализация, водопроводна мрежа, електрификация, а също и велоалеи.

– В медиите се появи пълномощно, с което се твърди, че Вие представлявате буквално държавата. Какво означава това?

– Това пълномощно е извадено от контекста на цялата сделка, тъй като, за да се направят укрепителните мероприятия, се засягат имоти – държавна собственост. Така държавата в лицето на областния управител става съинвеститор, но всъщност всички разходи по укрепителните мероприятия са изцяло за сметка на дружеството инвеститор. С това също много се спекулира. Правата, с които сме упълномощени да представляваме Областната администрация, са само за укрепителните мероприятия на ската. Става въпрос за бюрократичните процедури по укрепването. Цялата инвестиция възлиза на сума малко над 73 млн. Не сме получавали и няма да получаваме нито пари от държавата, нито от общината, нито от планирани европейски фондове. Всички средства, които ще бъдат вложени в проекта „Алея Първа”, са на дружеството инвеститор. С тях същевременно ще се гарантират и около 500 работни места. Трябва да уточня освен това, че публичното дружество, което аз представлявам, е инвеститор на крайбрежната алея. Не бива проектът „Алея Първа” да се бърка с концесията на плажовете. Концесионерите стопанисват плажната ивица, която е държавна собственост.

– Монтажните работи се извършват в 2 направления – отводняване на ската и укрепване. Специално за отводняването ще се наложат вертикални дренажни кладенци с диаметър 60 см и височина от 32 до 35 м от горната панорамна алея до морското равнище. По всичко личи, че става въпрос за изключително сложна технология. На кого поверихте изпълнението?

– Без да казвам кои са компаниите, ще уточня само, че те са достатъчно известни в България. Имат множество проекти, които са реализирани, в момента работят по софийското метро. Това доказва, че по никакъв начин не можем да се съмняваме в тяхната компетентност. За да се справим със срутищата, сме се обърнали за съдействие и към проф. Божидар Божинов от Минно-геоложкия институт. Той е доста известен в средите, които се занимават с укрепване, и осъществява надзор върху работата по ската. Самият проект е кръстен „Противоерозионно укрепване” на ската и в момента се реализират само 3 части от него. Става въпрос за 1,105 км. Всичко това бе описано в отвореното писмо, което пуснахме до медиите. Целта бе да запознаем гражданите и гостите на Варна с реалните мероприятия, които се осъществяват в момента по проекта „Алея Първа”. Укрепването е крайно необходимо, за да се запази панорамната алея, по която всички варненци се разхождат. На снимките, които бяхме прикачили към това отворено писмо, се вижда ясно как срутищата компрометират крайбрежната алея. Има паднала ограда, на места се засягат и сгради като Метеорологичната станция например. Всъщност ежегодно земната маса от ската се свлича, понякога пада и върху пешеходната алея. Не можем да укрепим ската наведнъж, тъй като бихме ограничили достъпа на гражданите на голямо разстояние, затова работим поетапно.

– Реализирането на първите 3 зони докога трябва да приключи?

– Това, което е предвидено съгласно строителните графици, е 15 месеца след старта на укрепването. Имайте предвид обаче, че през летния сезон не може да се извършват укрепителни мероприятия, тъй като влиза в сила строителна забрана. До 15 май ще трябва да приключим работа, а после ще подновим укрепването чак през октомври. Следващата година трябва да завършим набелязаните 3 зони. По предварителни разчети, а и по договор със строителите, инвестицията за тях ще бъде малко над 20 млн. лв.

– Какво означава укрепването на ската за варненци? Какви са ползите от проекта за жителите и гостите на града?

– Първо, те ще получат сигурност, тъй като ще могат безопасно и без грам притеснение да се разхождат долу по алеята или по панорамната алея горе в Морската градина. Отделно от това самата панорамна гледка ще се разшири.

Проектът ще създаде такава среда, в която жителите и гостите на града да имат възможност да се разхождат и да ползват всички обществени услуги, които ще бъдат предлагани. Целта ни е да направим крайбрежната алея и обектите, които ще бъдат реализирани по нея, целогодишни. По този начин ще избегнем сезонността на туризма.

– Наскоро имаше протести срещу строителството в Морската градина и в защита на историческото ядро…

– Държа да отбележа, че проектът „Алея Първа“ не засяга Морската градина. Историческото ядро на Морската градина е определено и, доколкото си спомням, е публикувано в „Държавен вестник”, така че всички граждани могат сами да се убедят от къде до къде се простира. Проектът „Алея Първа” не попада по никакъв начин в Морската градина, а е по протежението на крайбрежната алея и стига до ръба на ската. След реализацията на проекта „Алея Първа” и укрепителните мероприятия, които са заложени в него, реално ние ще укрепим и ще запазим Морската градина. Без тези укрепителни мероприятия срутванията ще продължават и ще разяждат нейната територия.
Скатът се заздравява, създава се възможност за поддръжка и почистване, изгражда се стена, която ще осигури безопасност на гражданите, ползващи плажната ивица, и ще се облагороди целият район.

– Появяват се спекулации, че достъпът по алеята ще се ограничи. Има ли основание за подобни опасения?

– Мога да успокоя гражданите, че реално няма да има никаква забрана за достъпа до крайбрежната алея. Всички ще имат свободен достъп така, както е в момента. Ще направим велоалеи, места за отдих, детски площадки. Планирано е да се реализират водни центрове, спортен център, паркинги. Всичко това е много важно за хората, които ще летуват и ще пребивават по плажовете. Предвиждаме да реализираме и допълнителни подходи за гражданите, за да гарантираме свободен достъп до пясъчната ивица на пешеходци, на майки с колички, на велосипедисти. Това ще бъде възможно, тъй като на места, където позволява самият терен, пътят ще бъде изнесен вътре в петата на ската.

– Кога да очакваме всичко това?

– Трудно ми е да кажа точния период, в който ще приключи цялостната реализация на проекта. Както знаете, в инвестиционната програма беше заложено да се направи и яхтено пристанище, но към настоящия момент нормативната уредба в България не позволява такава инвестиция. Надяваме се, че ще има някакви промени, така че да можем да осъществим и тази идея.

вестник Черно море