Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 18.05.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Светът

Плевнелиев видя сценарий за нов Берлински конгрес за Украйна

Има големи ядрени държави, които днес ни връщат в мащабите на политическото мислене от 19-и век, това е много опасно, заяви президентът Росен Плевнелиев. Той каза това в словото си на научната конференция „135 години демократична конституционна традиция в България”, цитиран от БГНЕС и “Фокус”. Пред студенти и преподаватели в СУ, държавният глава наблегна сериозно на украинската криза и отправи тежки критики към Русия. „Нима днес не се готви нов Берлински конгрес за Украйна? Кой има правото да реши съдбата на Украйна? Народът на Украйна чрез честни и почтени избори за президент или велики ядрени сили, които ще се договарят някъде за периферия, за център на влияние. Ако българският народ е научил своите уроци от собствения си Берлински конгрес в края на 19-и век, ние наистина трябва да се противопоставим на новия сценарий за нов Берлински конгрес за украинския народ в 21-и век“, заяви Плевнелиев.

Той подчерта, че е много опасно, когато една голяма велика сила нарушава международния и световен правов ред, въпреки вярванията, че “ граници не могат лесно да се предначертават лесно в Европа“. Президентът допълни, че не трябва да се забравя, че в основата на всяко едно решение на политиците трябва да бъде поставен интересът на гражданите. Плевнелиев обяви, че би подкрепил всяка промяна в Конституцията, стига тя да е смислена и да се случи по волята на народа, а не на радикални сили.

„Ще браним Конституцията с всички сили, защото тя е огромно наше достижение. Можем да я подобрим, но след консенсус и със съгласието на европейските ни партньори“, посочи той. Междувременно в парламента се провежда тържествено заседание, посветено от 135-ата годишнина от приемането на Търновската конституция.

Берлинският конгрес се провежда през юни 1878 г., след като Русия печели Руско-турската война. На него Великите сили подписват Берлинския договор. По силата му Южна България, наречена по искане на английската дипломация Източна Румелия, е откъсната от възобновената българска държава и включена отново в пределите на Османската империя, макар и с известна автономия.