Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 18.04.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Анализи

Фалшив патриотизъм и богопомазани държавни служители

grigor-dimitrov44След успехите на Григор Димитров, много наши сънародници заляха с патриотични слова социалните мрежи. „Горди сме като българи”, „Само България” и прочие лозунги имаха за цел за пробудят у нас патриотични чувства, да възвеличат България и да повдигнат националното ни самочувствие. Но има една подробност. Успехите на Григор на корта са негови лични и не подобряват имиджа на България. Не ни правят и по-големи патриоти и родолюбци. Това е фалшив патриотизъм. Мисля, че можем само да се гордеем, че имаме толкова талантлив тенесист, да се радваме на победите му, но не и да обвързваме успехите му с родолюбието, България и национални каузи.

Гениалният южнокорейски режисьор Ким Ки Дук казва, че неговите филми не подобряват имиджа на Южна Корея по света и не разбира защо трябва да получава национални отличия. Напротив – във филмите си той показва нелицеприятни страни от живота на страната си, за което понася и критики.

Същото е и с Григор Димитров. Сега, когато е във форма и печели „патриотите” го развяват като знаме на родолюбието, изживяват неговите победи, като свои. Но когато през миналата година губеше го сравниха със земята.

Не е ясно и защо политически партии обещават повишаване на средната заплата в страната. Живеем в пазарна икономика и никой освен пазара не може да регулира средната заплата. Да не говорим за минималната работна заплата. Нейното увеличение на 460 лв. натоварва частния бизнес и общините, които трябва да плащат по-високи социални и здравни осигуровки. От увеличението на минималната заплата са облагодетелствани държавните служители, чиито осигуровки се поемат от държавния бюджет. Според анкета на Българската стопанска камара 93% от участвалите одобряват идеята държавните служители да внасят лични осигурителни вноски, 6% са против, а 1% се затрудняват да отговорят. Но нищо не се променя и държавните служители остават облагодетелствани. Този подход на държавата поражда противопоставяне на различни групи от населението и е време да се предприемат стъпки за повече справедливост и за спиране на практиката от парите на всички осигурени да се толерират хора, които не са в категорията на бедните.

В предизборната програма на ГЕРБ образованието е издигнато в основен национален приоритет и ще се инвестира в учителите. Според бившия премиер Борисов средствата за двойното увеличение на заплатите на учителите са факт и тази година в бюджета са предвидени 230 млн. лв. Хубаво е да се инвестира в учителите, но къде остават другите професии? В бюджет 2017 културата отново е на опашката, за разлика от силовите ведомства /МНО и МВР/, които имат бюджет над 1 млрд.лева.

Станимира Колева

barometar.net