Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 18.05.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Любопитно

„Гората е живот” е мотото на Седмица на гората 2017

sedmiza-na-gorata.jpg„Гората е живот“ – това е мотото, под което ще премине традиционната Седмица на гората през 2017 г. Най-голямото събитие в горския сектор започва официално на 3 април. Цяла седмица активности ще запознават хората с грижата за българската гора, както и с екосистемните ползи от нея. От тази година Седмицата на гората има и свое постоянно лого. То е дело на Христо Ангелов. Запазеният знак бе отличен в рамките на конкурс, проведен преди година. В различните събития, част от Седмицата на гората ще се включат структурите на шестте държавни горски предприятия, Изпълнителна агенция по горите, както и природните паркове.
Символичен старт на кампанията ще бъде даден още на 1 април (събота), когато ще се проведе инициативата „Лесовъд за един ден“. В нея горските служители демонстрират дейностите по опазване и грижа за природата. На децата се предоставя възможност чрез интерактивни игри и занимателни беседи с лесовъди да научат повече за лесовъдската професия, горските екосистеми и процесите, които протичат в тях.
Във Варна инициативата ще се проведе от 10 ч. в Природен парк „Златни пясъци”. Сборният пункт е на паркинга до входа на парка. Организаторите, сред които и представители на РДГ и Държавно горско стопанство – Варна, са подготвили за децата истински празник в гората с много изненади. Всеки който желае, може да се включи както в игрите, така и в планираното залесяване. Над 100 фиданки от вида обикновена ела ще бъдат раздадени на участници в инициативата. По традиция в рамките на Седмицата на гората ще бъдат връчени наградите „Лесовъд на годината“. Миналата година най-високото отличие в лесовъдската колегия получи инж. Жельо Марев. Седмицата на гората се чества от 1925 г. Тогава в България се провежда първият празник на залесяването. Девет години по-късно стажант-лесовъдът Георги Минков предлага честването да продължи цяла седмица. След Втората световна война, през 1956 г., празникът е възстановен. Оттогава датира традицията той да стартира в първата седмица на април.

barometar.net