Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 28.12.2025
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

Бойко Борисов: България е готова да бъде водещ координатор на Дунавската стратегия

 


            „България изразява готовността си за водеща роля при координацията на дейностите по приоритетна ос „Развитие на туризма и културен диалог” в сътрудничество с Република Румъния”. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на Срещата на високо равнище по „Дунавската стратегия”, която се провежда в гр. Букурещ, Република Румъния.

Българският правителствен ръководител очерта приоритетните области за развитие, по които ще работи България. Сред тях са подобряване на достъпността, транспортните връзки и комуникации по и към Дунава и ефективното използване на енергийните ресурси; подобряване качеството на водите, опазване на богатото биоразнообразие; повишаване на конкурентоспособността на регионите чрез иновации, образование, култура, туризъм и съхраняване на регионалната идентичност и богатото културно наследство, както и подобряване на системата на управление, увеличаване на административния капацитет и сътрудничество и справяне с проблемите на сигурността.

„Надяваме се, че ползите от реализацията на стратегията за развитието на Дунавското пространство ще допринесат за подобряване на физическия и човешки капитал на този макро регион”, допълни премиерът Бойко Борисов.

Целта на срещата в Букурещ беше приемането на политическа Декларация относно готовността и подкрепата на участващите държави за бъдещето на Стратегията. Съгласие дадоха представителите на правителствата на Австрия, България, Чешката Република, Германия, Унгария, Румъния, Словакия и Словения.

 


barometar.net

08.11.10