Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 06.10.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Европа

Две теми, свързани с България, са в програмата на сесията на ЕП през тази седмица

На 05.04. ЕП ще гласува доклад, който критикува някои части от програмите за затваряне на ядрени реактори в България, Литва и Словакия. Критиките са основно за разходите, закъсненията и евентуалното финансиране на други енергийни проекти извън самото извеждане от експлоатация.Проекторезолюцията разглежда ефикасността на европейското финансиране на програмите за извеждане от експлоатация на съоръжения в атомните електроцентрали „Игналина“ в Литва, „Козлодуй“ в България и „Бохунице“ в Словакия. В проекта на решението депутатите приветстват постигнатия напредък, но предлагат Европейската комисия да усили надзора и координацията по отношение на трите програми. Европейската сметна палата ще изготви доклад по трите програми, който ще бъде публикуван през есента. В проекторешението се отбелязва, че има значителни различия по отношение на разпределените суми между трите държави. За АЕЦ „Игналина“, където са спрени два реактора, са предвидени 1,367 млрд. евро, за АЕЦ „Бохунице“, където също затварят два блока, сумата е 613 милиона евро, а за „Козлодуй“, където бяха спрени четири реактора, са предвидени 867,78 милиона евро.

До момента за АЕЦ „Козлодуй“ от цялата сума са поети задължения за 567,78 милиона евро (65,42 процента) и са отпуснати 363,149 милиона евро (41,84 на сто), най-вече поради различните срокове за затварянето на реакторите. В проекта са приветствани доброто техническо и финансово изпълнение на програма за АЕЦ „Козлодуй“ и преразглеждането на стратегията за извеждане от експлоатация на блокове от 1 до 4. Стратегията бе променена, като вместо първоначалните планове за отсрочено извеждане от експлоатация се премина към стратегия за незабавно извеждане, се отбелязва в документа. Депутатите изразяват загриженост, че енергийните проекти имат „доста висок дял“ при разпределянето на отпуснатите средства, като призовават ЕК да наблюдава изпълнението на останалите проекти и да докладва за резултатите. Те очакват в оставащия период от програмата за българската АЕЦ да бъде увеличен делът на проектите, свързани с извеждането от експлоатация на реакторите и с ядрените отпадъци.

В предложения текст се отбелязва необходимостта от широка административна координация между Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и АЕЦ, които сега отговарят съответно за блокове 1-2 и 3-4. ЕП планира да прикани България да приложи в най-кратки срокове необходимите мерки за подобрение по отношение на това разделено управление и/или да постави затворените блокове под общо управление. Дебатите по тази тема са насрочени за днес (04.04.), а гласуването на текстовете се предвижда за утре. Приемането на резолюцията няма законодателна стойност. По въпроса със САПАРД комисията по бюджетен контрол на ЕП изрази недоволство от липсата на информация за равнището на нередностите и измамите в отделните държави от ЕС. Тази позиция бе изразена в годишния доклад на ЕК за защитата на финансовите интереси на ЕС и борбата срещу измамите през 2009 г. България е сред споменатите в доклада страни. В текста се говори за „съмнения за изключително висок процент на измамите“ по САПАРД през 2009 г. Парламентът ще гласува този доклад на 6 април.

ekipnews.bg