Върховният административен съд заседава по делото за конфликт на интереси срещу Ахмед Доган. Петчленният състав е последната истанция и неговата дума ще реши съдбата на лидера на ДПС. Магистратите трябва да се произнесат дали Доган е изпаднал в конфликт на интереси с взетия консултански хонорар от милион и половина лева по хидропроекти част, от които е и "Цанков камък".Делото започна по сигнал на парламентарната комисия за конфликт на интереси. На предишното заседание в края на миналата година двама съдии от тричленен състав на Върховният административен съд решиха, че такъв конфликт няма.
На противоположното мнение бе председателят на състава Марина Михайлова, според която безспорно Доган не е бил компетентен да извърши хидрогеоложки проучвания и следователно договорите с него са сключени заради това, че е депутат и лидер на партията –тогавашен мандатоносител на кабинета „Станишев“.Срещу оправдаването на лидера на ДПС протестира и Върховната административна прокуратура, която го определи като неправилно и в нарушение на закона. Според прокуратурата Ахмед Доган е можел да въздейства на решения на правителството и други институции по отношение на енергийната политика на страната. Може да се спори и за безпристрастността на конкретни управленски негови решения.
Ако съдът прецени ,че Доган е нарушил закона, може да бъде глобен с до 3 хил. лв. или да бъде конфискуван полученият от него консултантски хонорар.Отделно адвоката му Румен Еленски е внесал жалба срещу отказа на ВАС да му присъди възнаграждение от 48 хиляди лева. Съдиите сметнаха претенциите за прекомерни и сведоха хонорара до 150 лева- което е минимума за защита по административно дело.
27.01.11

