Депутатите са на мнение, че "Стратегията на ЕС за Дунавския регион" е уникален шанс за засилване на международното сътрудничество и за подпомагане на устойчивото икономическо и културно развитие в Централна и Източна Европа. В съвместна резолюция, одобрена на 17 февруари, Парламентът призовава за конкретни срокове и стъпки в изпълнението на стратегията, които да бъдат одобрени от държавите членки през юни. В рамките на дебат с еврокомисаря Johannes Hahn на 14 февруари, депутатите приветстваха Стратегията и Плана за действие за региона на река Дунав, представени от Европейската комисия през декември 2010 г. Тяхната цел е подобряване на мобилността, енергийната сигурност, опазването на околната среда, социалното и икономическото развитие, културния обмен, сигурността и гражданската защита в Дунавския регион. Парламентът призовава унгарското председателство и Съвета "да одобрят стратегията на Европейския съвет през юни и да започнат изпълнението ѝ в най-скоро време".
Стимул за териториалното единство
Свързването на 14 държави членки на ЕС и съседните страни посредством макроикономически подход ще създаде нова териториална динамика в региона, смятат депутатите. Според тях стратегията на ЕС за региона на река Дунав трябва да доведе до по-добро сътрудничество и синхронизация на проекти, субсидирани от ЕС в съседни региони, многостранно сътрудничество и по-добри стратегически инвестиции. Освен това, стратегията "може да даде значителен принос в преодоляването на различията от миналото в Европа и по този начин да подпомогне визията за интеграцията в ЕС", гласи текстът на резолюцията. "Това е отлична възможност за целия ЕС да засили политическото и икономическото сътрудничество с Балканите", се казва по-нататък в нея. Lambert van Nistelrooij (EНП, Нидерландия) и Oldrich Vlasák (EКР, Чешка република) приветстваха факта, че ще се използват само наличните средства от структурните фондове (приблизително 1 милиард евро до 2013 г.), без отпускане на допълнително финансиране, както и без създаване на нови институции и ново законодателство. Въпреки това, Парламентът призовава еврокомисаря Hahn да проучи дали "неусвоените финансови средства могат да бъдат източник за финансиране и на макрорегионални проекти".
Постигане на баланс между икономическите нужди и защитата на околната среда
Silvia-Adriana Ticau (С&Д, Румъния) припомни важността от приключване на работата по енергийната и транспортната инфраструктура и, в частност, подобряването на навигацията по река Дунав. Ramona Manescu (АЛДЕ, Румъния) допълни, че въвеждането на мултимодални терминали трябва да получи най-голямо внимание. Elisabeth Schroedter (Зелени, Германия) настоя за по-добра защита от наводнения и обърна внимание на туризма в района на уязвимата екосистема на Дунав. Депутатите заключиха, че европейските средства трябва да бъдат изразходвани само за проекти, които отговарят на законодателството за опазването на околната среда на ЕС.
17.02.2011

