Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 20.05.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Светът

80 души са загинали при стрелбата край Осло

Осемдесет души достигна броят на загиналите при стрелбата, която въоръжен мъж откри вчера срещу младежки лагер на управляващата Норвежка работническа партия на остров Утоея край Осло
Това съобщи полицията, цитирана от Ройтерс и БТА. „Не можем да гарантираме, че броят им няма да нарасне“, заяви началникът на полицията. Той определи последствията от стрелбата като „катастрофални“. Други седем души загинаха, а 14 са ранени след бомбена експлозия в центъра на Осло. Мощната бомба, която избухна в норвежката столица, нанесе щети на сградата на правителството и изпочупи повечето прозорци на 17-етажната сграда, където е канцеларията на министър-председателя Йенс Столтенберг.

Полицията заяви, че вероятно двете нападения са свързани. Органите на реда задържаха 32-годишен мъж, за когото бе потвърдено, че е норвежец. Норвежкият телевизионен канал Ен Ар Кей съобщи, че името му е Андерс Брейвик. Според информация на норвежкия телевизионен канал ТВ2 задържаният 32-годишен мъж е имал връзки с десния екстремизъм. Според следователи той е човек с десни убеждения и противник на исляма, но не е известно да има връзки с крайните десни екстремисти, коментират световните медии.
Норвежкото обществено радио идентифицира заподозрения като Андерс Беринг Брейвик, рус и синеок норвежец, който е изразявал десни и антимюсюлмански възгледи в интернет. Мъжът законно е притежавал няколко огнестрелни оръжия и е бил член на клуб по стрелба. Той е притежавал земеделска компания, отглеждаща зеленчуци, което би му дало достъп до големи количества тор, потенциална съставка при създаването на бомби. Въпреки това Брейвик не е бил член на някоя от малките и разпокъсани крайнодесни групировки в Норвегия и няма криминално досие, освен за леки нарушения.
Неонацистки групировки извършиха няколко убийства и обира в Скандинавия през 90-те години, но оттогава не са излизали на сцената, основно заради липса на водеща фигура.

Премиерът Йенс Столтенберг определи нападенията като „акт на малодушие“ и подчерта, че тези, които стоят зад атаките, „няма да разрушат нашата демокрация“. „Ще положим всички усилия и няма да се откажем, докато не изясним кой е участвал в нападенията“, подчерта Столтенберг. Това е най-голямото нападение в Западна Европа от бомбената експлозия в мадридското метро през 2004 г., при която загинаха 191 души, отбелязва Ройтерс.“Видях хора да скачат във водата, около 50 души, които плуваха към брега. Те плачеха, трепереха, бяха ужасени“, разказва 42-годишната Анита Лиен, която живее недалеч от острова. „Бяха толкова млади – между 14 и 19 години“, добавя жената. Много от тях потърсили убежище в близки сгради, когато чули стрелбата. Някои избягали в гората, а други се опитали да се спасят чрез плуване. Спасителни лодки издирват оцелели във водата, а хеликоптери прелитат над местността. „Видях застреляни хора. Опитвах се да седя възможно най-тихо. Криех се зад едни камъни. Видях го веднъж, само на 20-30 метра от мен. Бях ужасен за живота си. Мислех за всички хора, които обичам“, казва оцелелият Йорген Беноне.“Това е най-кървавото събитие в Норвегия след Втората световна война“, коментира депутат от опозиционната Християнска народна партия.