Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 07.05.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Бизнес

Как да направим децата си богати

Има много деца, които копнеят да станат рок звезди или холивудски знаменитости. Съществуват обаче и такива, които се стремят да бъдат като друга група представители на поп-културата – децата-чудо, които стават милионери преди да са навършили 21 години. Новият тренд не е труден за разбиране с оглед появата на хора като създателя на „Фейсбук“ Марк Цукърбърг и други примери от технологичната индустрия. Според Сюзан Бийчъм, основател на  Money Savvy Generation, постепенните стъпки и възпитаването на навици са основата на пътя  към успеха за децата. Бийчъм би трябвало да разбира какво говори – тя е приложила принципите си при възпитанието на двете си дъщери – 19-годишната Алисън и 17-годишната Аманда.

„Ако сте се научили как да се държите като милионер преди да сте навършили 21 години, може и да не разполагате с милиони, но вече сте поели по този път“, казва тя. Компанията й, която е базирана в Чикаго, се занимава с обучение по базови финансови въпроси и изграждане на финансови умения за ученици.

Следващите, предложени от „Ройтерс“, акценти са смесица между „рецептите“ на Бийчъм, препоръки на финансови експерти, както и на поне един магнат, който е спечелил състоянието си като тийнейджър. Ако ги следвате има шанс децата ви да придобият уменията, от които имат нужда, за да направят първия си милион (в допълнение към сериозните средства за стартирането на начинанието, които ще им трябват).

Отложете награждаването

Децата се научават от малки да се наслаждават и да консумират благата на консуматорското общество. Но според Бийчъм богатите хора имат контрол върху желанията си и живеят скромно. Тя цитира проучване на Националната академия за науките, която е изследвала 1000 деца от тяхното раждане до момента, в който навършват 32 год. Най-импулсивните от тях били „около три пъти по-склонни да страдат от различни здравни проблеми и да имат пристрастявания до навършването на пълнолетие, както и да печелят по-малко от 20 000 долара годишно, да станат самотни родители или да извършат престъпление.“

„Самоконтролът е ключът към богатството“, казва Бийчъм. „Добрата новина за онези от нас, чиито деца не са се родили със способността да отлагат консумирането на наградата е, че самоконтролът може да бъде възпитаван и научен.“

Работете

„Уорън Бъфет не е станал милионер преди да навърши 21 год.“, припомня Бийчъм, „но до времето, в което е завършил колеж, той е успял да спести еквивалента на повече от 90 000 долара днешни пари“. Бийчъм смята, че обучението от „А“ и „Б“ в правенето на пари е изключително важно.

Джонатан Куун е пример за това. 27-годишен, истинско чудо на модната индустрия, той е направил първия си милион, когато е бил на 16 г. Днес е собственик и дизайнер на Private Stock , като има и други начинания. “ Ако спите, всичко, което можете да получите са сънища“, казва Куун. “ За онези, които постигат успехи здравата работа и посвещението са необходими, като водата и храната. Никога не се предавайте на мързела, винаги бъдете активни; не се чувствайте удовлетворени и се стремете да се учите и да ставате все по-добри.“

Спестявайте пари

Отделяйте пари, които не само да харчите, но и които да спестявате, инвестирате и дарявате, съветва Бийчъм. „Научете децата си и им покажете как се спестява и как се инвестира онова, което са спечелили“, допълва тя. „Обяснете им, че могат да инвестират в себе си като вложат пари в бизнес. Може би това означава, че трябва да започнат работа, за да поддържат блога, който пишат или сайта, който са създали. Може би означава да купят акции в компания, на която вярвате.“

Да спестявате означава и да пренасочвате средства от безразборното харчене към по-продуктивни посоки. Кърт Розман, президент и старши финансов съветник в Rozman Wealth Management  казва, че превръщането на богатството в милиони не е процес, който се случва за една нощ. “ Повечето от успехите в живота идват от постепенното увеличаване на броя малки и успешни избори, които правим“.

Живейте със средствата, които имате

Ето как загрижените родители биха могли да формират у децата си поведението, което искат да видят. Бийчъм препоръчва да давате издръжка на децата си, но да ги научите как да я управляват. „Не плащайте за всичко“, съветва тя. „Позволете им да се сблъскат с паричния проблем. Децата стават много по-креативни, когато са отговорни за сметките си. Така, те ще бъдат пестеливи и ще са принудени да направят избор. Ако само плащате, те ще спрат да мислят.“

„Обяснявам на моите деца, че кредитът е привилегия, а не право, както и че 10 % от онова, което печелят трябва да отива за тяхното бъдеще“, заявява Антъни Блеър, президент и изпълнителен директор на Agrandar Associates Inc. „Ако те помнят това, няма причина, поради която да не се пенсионират милионери.“

Правете бюджет

Бийчъм разказва как по-голямата й дъщеря прави бюджета си с лист и химикалка. „В резултат от финансовата й подготовка и от отговорността за издръжката й, тя изпрати писмо, за да се информира за финансовите помощи, които университетът й предлага на студенти, които сами поемат издръжката си.“

Този тип мислене, може да дойде само като резултат от планирането на бюджета от страна на децата ви. С придобиването на знание как да контролират собствените си финанси, те постепенно получават и нюх за бизнес успех. „Важно е да правите планове и бюджети, обвързани с времеви периоди“, казва Куун. „Мечтите и амбициите ви могат да бъдат извисени, но бизнесът и парите ви трябва да бъдат на земята, на безопасно място“. Въпреки че е бил един от онези тийнейджъри-милионери, Куун подчертава спокойно, че „при успеха не може да се бърза. Онзи, който е изправен и стабилен, винаги печели състезанието.“