Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 25.04.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

Анкета

Очаквате ли Варна да се развива през следващите години?

Резултати

Зареждане ... Зареждане ...

В категория Европа

Наказателната машина на ЕС тръгна срещу Унгария, Полша и Чехия

emigranti44Европейската комисия задейства наказателна процедурата срещу Унгария, Полша и Чехия заради отказа им да приемат мигранти по одобрените квоти на ЕС. Това се казва в разпространено днес съобщение на ЕК, цитирано от БГНЕС. През последните месеци комисията многократно призоваваше държавите от ЕС, които все още не са приели нито един разселен мигрант или не са обещали да приемат някого по квотите, да направят това, аргументира се институцията.

„Въпреки тези призиви, Чехия, Унгария и Полша все още не са предприели необходимите действия, което представлява неизпълнение на правните им задължения, съгласно решенията на Съвета на ЕС, както и на ангажиментите им към Гърция, Италия и останалите държави в Общността“, допълват от Брюксел. ЕК отчита, че повечето държави от ЕС са постигнали резултати по изпълнението на квотите с израз на политическа воля.

Комисията приканва държавите, които все още не са напреднали в разселването, да предприемат действия, за да изпълнят правните си задължения и да допринесат за прилагането на квотите. Комисията отново призовава за бързо изпращане на служители и оборудване за службата на ЕС за охрана на границите, се посочва още в съобщението.

ЕК съобщава, че темпото, с което се разселват мигранти, пристигнали в Гърция и Италия, се е повишило значително, като от януари насам са били преместени почти 10 300 души. Увеличението е петкратно спрямо същия период на миналата година.

До началото на юни са били извършени общо 20 869 разселвания (13 973 от Гърция и 6896 от Италия). Комисията твърди, че е възможно всички мигранти, отговарящи на условията, да бъдат разселени до септември. ЕК отново заявява, че правното задължение на държавите от ЕС да разселят мигрантите не отпада след септември.

По повод работата на европейската гранична служба се посочва, че над 1600 граничари подпомагат националните сили в Гърция (944), Италия (402), България (166) и Испания (65). От началото на годината службата е върнала 6799 незаконно пребиваващи в ЕС мигранти, което представлява нарастване с над 157% в сравнение със същия период на миналата година.

Страните-нарушителки може да бъдат наказани с големи глоби. Най-тежко е наказанието от лишаване на право на глас в Съвета на ЕС, което досега никога не се е прилагало. През есента на 2015 г. ЕС взе решение да приеме на своя територия 160 000 мигранти и бежанци, които тогава се намираха в Гърция и Италия. Разпределението трябваше да стане на квотен принцип, а квотите се определяха според населението на съответната страна-членка и други фактори.

Полша се задължи да приеме 7000 души, Чехия – 1600, Унгария – 1300, Словакия – 900 души. Днес тези страни се обявяват срещу това решение. В началото на годината ЕК започна преговорите с „непослушните“ страни-членки, за да разреши проблема извънсъдебно, но не постигна резултати. Последните две години Полша и Унгария не приеха нито един мигрант, Чехия прибра 12, а Словакия 16 души.

Основен критерий за дисциплинарните действия срещу трите страни от Вишеградската група стана отказа им да поемат каквито и да е задължения към мигрантите през последните 12 месеца. Словакия избягна тази участ, защото изрази готовност да приеме ограничен брой мигранти.

Общият брой на бежанците, влезли в ЕС през периода 2015-2016 г. надхвърля 21,5 милиона души, сочат данните на ЕК. Министър-председателят на Чехия Бохуслав Соботка отхвърли стартираното от Европейската комисия дело срещу страната заради това, че не приема мигранти според плана за разпределението им по квоти, предаде Ройтерс, цитирана от Фокус. „Европейската комисия сляпо настоява да продължи с тези нефункциониращи квоти, които намаляват вярата на гражданите във възможностите на ЕС и отхвърлят работещи и концептуални решения за мигранската криза“, заяви Соботка в свое официално заявление.